עידו עוז מסביר הכול על עליית הריבית בשוק המשכנתאות: כיצד היא הולכת להשפיע עלינו?

עידו עוז, הבעלים של חברת חכם משכנתאות, עושה סדר בנוגע לעליית הריבית: רבים חוששים בשל התייקרות המחירים במשק, עליית מחירי הדירות ויוקר המחייה, המשפיעים באופן ישיר גם על הריבית של תשלומי ההחזר על המשכנתא. ממה מורכבת הריבית בעת לקיחת משכנתא? מהי ריבית המשכנתא העדכנית, ובכמה היא צפויה לעלות השנה? כל התשובות ומידע נוסף במאמר שלפניכם.

ממה מורכבת הריבית על המשכנתא?

כאשר אתם עומדים לפני לקיחת משכנתא, הריבית מהווה פרמטר חשוב בהתלבטות בין הבנקים השונים. עידו עוז מסביר שהריבית בנויה משלושה מסלולים שמרכיבים את תמהיל המשכנתא. השילוב של המסלולים בתמהיל מרכיב את הריבית הממוצעת על המשכנתא עצמה. לאור עליית ריביות המשכנתא במדינת ישראל ועליית האינפלציה, חשוב לבדוק אילו מסלולים עשויים להוזיל את ריבית המשכנתא.

מהי ריבית המשכנתא העדכנית?

נכון לינואר 2023, ריבית המשכנתא עומדת על 3.5% במסלול השקלי הצמוד, ו-4.8% במסלול הלא צמוד. לאור ההפרש הנמוך בין השניים, מסלולים לא צמודים הפכו לפופולאריים, שכן הם מאפשרים יציבות כלכלית וביטחון בשל התשלומים הקבועים, אך עידו עוז מבהיר שיש לקחת בחשבון כי מדובר בריבית מעט גבוהה יותר. העלאת הריבית הנוכחית העלתה את ההחזר החודשי של המשכנתא הממוצעת בכ-140 ₪ בחודש, ומאז אפריל 2022 נרשמה עליה של כ-900 ₪ בהחזר החודשי.

מהי התחזית בנוגע לריבית על המשכנתא לשנה הקרובה?

עידו עוז מסביר שכאשר מחשבים את ריבית המשכנתא, חשוב לקחת בחשבון את המצב של כל המשק, שכן הריבית נמצאת בעלייה מתחילת 2022, מה שמשפיע גם על מחירי המשכנתאות. העלאת הריבית מתרחשת בשל קצב עליית המחירים, האינפלציה, עליית מחירי הדירות וירידת הערך של השקל. התחזית לגבי הריבית הצפויה במהלך 2023 תלויה בכל המשתנים הללו, אשר לפי התחזיות לא ישתנו בערכים משמעותיים, מה שאומר שהריבית תישאר גבוהה וכך גם גובה ההחזר החודשי ללווים, וגורמים מקצועיים מעריכים כי היא לא תעלה באופן משמעותי השנה.

 

 

אילו עוד פרמטרים צריך לקחת בחשבון בעת לקיחת משכנתא?

מעבר לחישוב הריבית, ישנם עוד היבטים שחשוב להתייחס אליהם בעת רכישת דירה ולקיחת משכנתא, ביניהם:

  • מס רכישה – שיעור מס הרכישה על נכס מושפעת מעלות הנכס עצמו. כך למשל, אם אתם מעוניינים לקנות דירה ב-2 מיליון ₪, מס הרכישה עשוי לעמוד על 190 אלף ₪. עם זאת, עידו עוז, בעל חברה בעולם המשכנתאות, מייעץ לבדוק האם אתם זכאים לפטורים או הנחות שונות שיוזילו את עלות מס הרכישה.
  • תשלומים לאנשי מקצוע – בעת תהליך רכישת דירה יש הרבה בעלי מקצוע שצריך להתייעץ איתם, כמו מתווך שיציע לכם דירה העונה לבקשותיכם, עורך דין שיעניק לכם ליווי משפטי או שמאי שיגיע להעריך את השווי של הנכס. עידו עוז מבהיר שחשוב לקחת בחשבון גם את התשלומים עבורם, שכן הם יכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים.
  • תשלום על שיפוץ – עיזו עוז מסביר שישנם אנשים המעדיפים לרכוש דירה ישנה במחיר נמוך ולהשקיע על שיפוץ הכולל תיקוני קירות, חידוש צנרת, סיוד וטיוח וכו'. לא פעם אנשים קונים דירה לא משופצת, אך לא מעריכים נכונה את עלויות השיפוץ וההוצאות המתלוות אליהן.

לסיכום

ריבית המשכנתא מורכבת משלושת מסלולי המשכנתא הנבחרים, אשר מרכיבים את תמהיל המשכנתא. נכון לינואר 2023 הריבית יחסית גבוהה במסלולים השונים, אך לא צפויה לעלות מעבר לכך בשנה הקרובה. עידו עוד מייעץ בעת לקיחת משכנתא לקחת את גובה הריבית בחשבון, וכן לחשב גם את מס הרכישה, תשלומים לאנשי מקצוע רלוונטיים וכן תשלום על שיפוץ במידה ויש צורך בכך.

נגישות