לפעול למען הדמוקרטיה האמיתית במדינה!

כל אזרחי המדינה יודעים שהם זכו לגור ולהתחנך במדינה דמוקרטית, אך עדיין ראוי לעצור לרגע ולהתמקד בהגדרה שמאחורי המילה הכה מרשימה – "דמוקרטיה", ולו על מנת להיזכר מה היא מאפשרת ובאותה נשימה על מנת להבין היכן היא נתפשת כבעייתית. ובכן מבחינת ההגדרה, דמוקרטיה הינה שיטת ממשל שמאפשרת לאזרח להשמיע את קולו ואף ממש להשפיע על נדבכי המדיניות, וזאת ניתן לבצע באופן פומבי ומאחורי דלתיים סגורות, כאשר להגדרה זו מצטרפים ערכים חשובים ביותר שנוגעים לזכויות האדם – הזכות לחופש תנועה, זכות ההתאגדות, זכות חופש הביטוי וכמובן הזכות לחירות.

לא הכול מושלם

לצד האידאל המושלם, מתעוררים לא מעט סימני שאלה, ואם רק נביט בחדשות, נמצא ש"חוק החסינות" מעורר זעם רב, ואף מוביל אנשים לצעוק שחוק זה הוא סופה של הדמוקרטיה, למרות שמצד שני נמצא מומחים אשר טוענים שחוק החסינות כלל אינו פוגע בדמוקרטיה, אלא בעיקר לא נראה טוב ומגן על נבחרי הציבור, כך שבדרך עקיפה (עקיפה מאוד) החוק משמר את ערכי הדמוקרטיה, ופה מדובר בדוגמה מוחשית לכך שהרבה פעמים למשחקי מילים יש כוח לשנות את התפישה שלנו לגבי המציאות.

מדינה חופשית?

ציינו שלא הכול מושלם ופה נציף דוגמה, דוגמה שאינה מוציאה אנשים לרחובות, אך היא כן מתנגשת עם החופש המובטח – עם החופש להחליט מה לעשות עם זמננו הפנוי, את מי לשתף בנתונים אישיים ואף האם ברצוננו לשתף פעולה עם סקר פשוט. במה מדובר? ובכן לא פעם מתקשרים אלינו ומהצד השני של הקו מסבירים יפה שנערך סקר מסוים ושואלים אם יש לנו כמה דקות להשקיע עבור טובת הכלל, ופה אנשים בוחרים כך או כך, אך הם ללא ספק בוחרים – הרי מדובר בדמוקרטיה. עם זאת, כאשר נערך סקר חברתי מטעם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (מנוהלת מטעם המדינה), הרי שאז מגלים שפני הדברים שונים לגמרי – להתראות חופש בחירה!

דמוקרטיה

לא שאלה של בחירה ולא שאלה של חיים ומוות

אותו סקר חברתי נועד לספק מידע אודות תנאי החיים של האוכלוסייה בארץ, וזאת בהתאם למגוון תחומים. אנשים רבים מגלים יום אחד שהם "זכו לכבוד" – הם נבחרו להיכלל במדגם. על מנת להשתתף במדגם עליהם למצוא זמן פנוי (לפחות כשעה) ולשבת עם מראיין מקצועי. הכול טוב ויפה, אך מה עושים אם מחליטים שלא מתאים להשתתף בסקר? פה הדמוקרטיה מתערערת, פה אנשים מגלים שהם לא יכולים להחליט האם כן או לא, אלא המדינה כופה עליהם, סטייל "האח הגדול". כיצד היא כופה? פשוט מאוד, בירור קצר מעלה שמי שבוחר לא להשתתף בסקר (ולו כי פשוט אינו רוצה) צריך לשלם קנס של 500 ש"ח! נשמע מופרך? נשמע עוד יותר מופרך לגלות שבעבר לא היו מקבלים קנס, אלא שלושה חודשי מאסר! מדינה דמוקרטית אמרנו? פתאום הדברים פחות ברורים.

הזמן להתעורר!

האם שווה לפעול עבור כך? ובכן בסה"כ מדובר בהשתתפות בסקר, אך מה יקרה לדמוקרטיה כאשר המדינה תכפה יום אחד על כולנו להתחסן מבלי לאפשר להורה להפעיל שיקול דעת פרטי, מה קורה ליסודות הדמוקרטיה כאשר הזכויות של בעלי החיים נרמסות עד דק ועדיין הרבנות מעניקה "תו כשרות" (מבלי להתייחס לרגע להיבט המוסרי), ואף רצוי לבחון מה קורה בצד השני של "מטבע הדמוקרטיה", בו כל אדם מרגיש בנוח להפיץ ברבים את דעתו (רק כי החוק מרשה), כך שרשתות חברתיות מלאות בדברי הסתה לא ראויים, כאלו שהורסים חיים של ילדים ומבוגרים.

לשמור על הדמוקרטיה מעצמה

הגיע הזמן לפעול למען הדמוקרטיה, הגיע הזמן לשמור עליה מעצמה, הגיע הזמן להתעורר ולשנות מגוון נדבכים שאינם הולמים אותה, כי זו היא דמוקרטיה אמתית – כזו שקוראת לנו להיות ערניים ולשמור עליה מכל משמר, כי היא באמת יקרה מפז ורק כשהיא מתערערת היא מוערכת באמת.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות