מאבק האוהלים – מחאה שחשוב להכיר

ממש כפי שחשוב להכיר את ההיסטוריה של העם היהודי ואת מלחמות ישראל, כך גם קיימים מאבקים חברתיים שחשוב להכיר, וזאת על מנת שנפיק לקחים, נקבל כוחות להילחם מחדש, נלמד מה קדם למצב הנוכחי, נעריך אנשים פרטיים שבחרו לפעול לטובת הכלל, נלמד את ילדינו שגם לאדם הפשוט יש כוח להשפיע, נעריך את המצב הקיים, נדע מה לדרוש ובאופן כללי מי שאינו מכיר את ההיסטוריה שלו אינו באמת יכול להתקדם קדימה, ואילו מחאת האוהלים הינה מחאה שכזו – מחאה שמלמדת אותנו שלנו כעם יש כח רב, הן לתמוך אחד בשני והן להשפיע, גם אם כיום מצב הדיור עדיין דורש טיפול משמעותי.

מהפיכה מולידה מהפיכה

מחאת האוהלים אינה רק מיוחסת ל2011, אלא היא גם מיוחסת לכמה עשורים שקדמו למהפכה, היא מושפעת מכמה שנים טובות שבהן אנשים היו ממורמרים על תנאי המחיה, על תנאי העבודה ובאופן כללי על מצבו של מעמד הביניים, כאשר יש להסיק שמהפיכה זו לא הייתה מתאפשרת, לו אנשים לא היו מכירים את המהפכות הקודמות, כגון אלו שהובילו מגזרי העובדים (בשנים שבין 1996-2004), או הסטודנטים (בשנים שבין 1998 -2007).

חוסר הצלחה ממרידה

חלק מאותם מאבקים הצליחו (יותר או פחות) להגיע להישגים ולבחון מחדש גזרות בעייתיות, כאשר דווקא אי ההצלחה של לא מעט מההפגנות, היא זו שהובילה ב2011 להתפוצצות – לכך שבשיא המחאה 400 אלף איש הגיעו, תמכו, נשארו, נשמעו והשפיעו.

לפני ואחרי

אם נבחן מה קדם באותה שנה לאותה מחאה מרשימה, נמצא שלקט של מחאות שקטות היו אלו שליבו את הבעירה הגדולה. הייתה זו התנועה הסוציאליסטית, היה זה מפעל הכימיקלים בצפון, חרם הקוטג', שביתת הרופאים ולבסוף מחאת האוהלים. חשוב להבין שמחאה זו היוותה רק נדבך של מחאה גלובאלית – היא התרחשה בעיצומו של משבר כלכלי עולמי, כך שבין היתר הושפענו כאן בארץ מה"אביב הערבי", מ"תנועת הזועמים" שפעלה ביוון וכדומה. פה נציין שהמחאה הגדולה הובילה לשורת מחאות נוספות, כגון "מחאת העגלות" שהתארגנה בלא פחות 25 ערים והיא מחתה נגד יוקר המחירים של מוצרי התינוקת.

מחאת האוהלים

כדור שלג

אותה מחאה שהתחילה כמוקד זעם חברתי, מהר מאוד סחפה אליה שכבות נוספות, כך שממחאה של מצוקת דיור וממחאה של יוקר המחיה, היא הפכה להיות מחאה שמאגדת שלל תביעות חברתיות, כאלו שמופנות נגד הקפיטליזם. כמו כן, המאהלים שהוקמו תחילה בשדרות רוטשילד, מהר מאוד נדדו גם לפריפריה ואילו 88% מהעם היה בעד המחאה – נתון מרשים ועוצמתי שערער את הממשלה.

השפעה

אותה מחאה גרמה לנושא של מחירי הדיור להגיע לסדר היום, רשתות השיווק הורידו מחירים ואילו מנכ"ל משרד האוצר התפטר, אך מה שחשוב באמת היה שהממשלה החלה לחפש בקדחתנות אחר פתרונות, אם כי בחדרי חדרים היא התייחסה למחאה כאל אויב שיש להרגיע ולאחר מכן להביס.

חשוב!

מאבק האוהלים ללא ספק היה מאבק ראוי ומשמעותי ויש לו מגוון השפעות נוספות. עד היום המאבק מניע מגוון גלגלי שיניים, ועל כן אם רק עוצרים ולמדים מה הניע, הבעיר, ריגש, קידם, סיבך ותמרן את אותו מאבק, ניתן להגיע לשורה ארוכה של מסקנות – ניתן להסיק שלל לקחים ואף ניתן להבין מה דורש המשך המאבק, אך יחד עם זאת לרגע אין להסיק שאותה מחאה הייתה לשווא, גם אם עוד יש דרך ארוכה לקראת האידאל הרצוי, ועל כן חשוב להכיר במחאה, חשוב להיות גאים בה, חשוב להבין כיצד היא משפיעה על ההווה ועל העתיד וחשוב להמשיך להילחם על שמגיע לנו!

נגישות