רשלנות רפואית בישראל: כיצד מתמודדים?

לצערנו גם רופאים שמבקשים לסייע לעיתים מובילים למקרה מיותר של רשלנות רפואית, אם כי השגרה שוחקת, אם כי עומס העבודה מכריע ואם כי הם פשוט לא התנהלו במיטבם, אך את הצד של הנפגע כל זאת אינו מעניין, אלא רק שני דברים אמורים להעסיק: כיצד מפיקים את המרב מבחינה בריאותית וכיצד ניתן להעמיד לדין את הגוף האשם ובו זמנית להשיג סכום פיצוי משמעותי שיסייע להטיב עד כמה שניתן את שגרת החיים, ועל כן לצד הקושי הנפשי הגדול, יש כמה צעדים מעשיים שרצוי לנקוט בהם, ופה נסביר במה מדובר.

תודעה בצמיחה

ראשית נציין שכיום המספרים מעידים שיותר ויותר מקרים מוגדרים כרשלנות רפואית, ולא כי יש יותר רשלנות בתחום הרפואה, אלא פשוט כי אנשים נהיו יותר מודעים לסיטואציה ולהיתכנות להשיג פיצוי משמעותי, משמע הרבה יותר אנשים שנכוו מהמערכת הרפואית מבקשים לבחון את הסיטואציה בעין משפטית, כך שהרבה יותר מקרים של רשלנות רפואית מוכרים.

בדיקת היתכנות ואיתור עו"ד

הצעד הראשון שיש לנקוט בו (לאחר שהמצב הרפואי מעט מתאזן) הוא להבין האם ישנה היתכנות להגיש תביעה, ופה נציין שרוב עורכי הדין שמתעסקים בתחום מעניקים שירותי ייעוץ ראשוניים ללא עלות וללא התחייבות, משמע שאין מה להפסיד. אם מחליטים שאכן ישנה עילה להגיש תביעה מגיע השלב שבו בוחרים איזה עו"ד ילווה את התהליך, כאשר בנקודה זו חשוב לחדד שחובה שאותו עו"ד יהיה בקיא גם בתחום הרשלנות וגם בנישה הרפואית הרלוונטית, וזאת כי ככול שמוצאים בעל ניסיון יותר ממוקד, כך סיכויי הניצחון עולים וכך ניתן לוודא שנחשפים ליותר מומחים רפואיים, ומי שמעט בקיא בתחום יודע איזה משקל משמעותי יש לעדות של רופא מומחה.

רשלנות רפואית בישראל- כיצד מתמודדים

תזמון וסדר

לאחר שברור מה נכון לעשות, נעצור לחדד שתי נקודות חשובות, ולו בכדי להפיק את המרב מהתהליך. ובכן ראשית רצוי להניע את התהליך כמה שיותר מהר – כל עוד השתלשלות העניינים זכורה היטב, כל עוד סך הגורמים הרפואיים מועסקים וכל עוד יותר קל להשיג את סך הרישומים והתיעודיים הרפואיים. דבר שני שרצוי לעשות הוא לשמור על התנהלות מסודרת עד כמה שניתן, משמע חשוב לאסוף כראוי את סך המסמכים הרפואיים הרלוונטיים שמרכיבים את התיק הרפואי – כולל סיכום ייעוץ רפואי, ממצאי בדיקות, מרשמים, הפניות, קבלות וכדומה. ברגע ששני האלמנטים האלו יישמרו סיכויי התביעה יתעצמו.

יש ספק? בודקים!

לסיכום נציין שכיום הרבה יותר קל להגיש תביעה בתחום ואף הרבה יותר קל להשיג סכום פיצוי משמעותי. כמו כן, חשוב לייצר הרתעה וחשוב להשיג צדק, כך ברגע שמתעורר חשד (ולו מזערי) שהמקרה המצער קרה בעקבות רשלנות רפואית, הרי שרצוי להתחיל בהליך בדיקה מקצועי, כאשר מראש נציין שרוב המקרים נסגרים עוד לפני שלב המשפט (באמצעות גישור), כך שגם זוכים בסכום גבוה וגם התהליך מגיע לתומו הרבה יותר מהר. רק בריאות!

נגישות