לימודי משפטים: כמה מורכב להוציא תואר במשפטים בשנת 2020?

תחום המשפטים נחשב מכובד, בעל ערך ומאוד יוקרתי, משמע מדובר במקצוע מבוקש, עובדה שמובילה לפתיחה של שלל מכללות בתחום, כך שרק בשנים האחרונות נוספו כמה, משמע התחרות כיום הרבה יותר גדולה – אלפי עורכי דין מצטרפים ללשכת עורכי הדין, ופה ניתן למצוא שתי מסקנות סותרות: מצד אחד ככול שיש יותר עורכי דין כך התחרות בדרך לפסגה יותר גדולה, אך מצד שני ככול שנפתחות יותר מכללות כך יותר קל להצטרף לשורת עורכי הדין, אם כי אין לטעות – התחרות עדיין קיימת, וזאת כי ככול שאותו מוסד לימודים יותר יוקרתי, כך תנאי הקבלה יותר קשים.

דלת עם כמה מפתות

חשוב לדעת שהמספרים מראים שלפחות כשליש מבוגרי הלימודים לוקחים פנייה בקריירה ולא נהיים עורכי דין, ואף יש הרבה השפעה לאופי המסלול שבו בוחרים, וזאת כי בשלל מכללות ניתן ללמוד משפטים ובו זמנית תואר נוסף (למשל כלכלה). מכאן שגם אם לא בטוחים שזהו הכיוון הנכון, טוב לדעת שתואר במשפטים פותח דלתות, ועל כן גם אם לא בטוחים וגם אם חושבים על מסלול שמצריך הרבה השקעה, עדיין רבים בוחרים בו, ולו כי בלימודי משפטים מקבלים מגוון כלים משמעותיים, כאלו שמסייעים בשלל נישות תעסוקתיות.

מבחן התאמה

בין אם מדובר בשנת 2020 ובין אם מדובר בשנת 2000, עדיין הכישורים שנדרשים מעורך הדין נשארו כשהיו. עדיין עורך הדין צריך להיות טיפוס אנליטי ולוגי, צריך להתנסח בכתב ובע"פ בצורה רהוטה, וכמובן שהוא גם צריך להיות דומיננטי ובעל יכולת עמידה מול קהל. אי לכך לפני שמתחילים לברר אודות מכללה כזו או אחרת נדרשים להביט במראה ולבחון התאמה, כי חבל להשקיע 3 וחצי שנים ורק אז לגלות שכלל לא מתאימים, ופה נציין שכיום קיימים מגוון מסלולים, כך ששוב נדרשים להשקיע מחשבה ולבחון למה יותר מתאימים.

לימודי משפטים כמה מורכב להוציא תואר במשפטים בשנת 2020

שנעבור למספרים?

אם נעבור למספרים, נציין שהתואר לרוב אורך כ3.5 שנים, בהן נדרשים לבלות זמן רב במוסד הלימודי וגם בבית נדרשים להשקיע רבות – לשנן את החומר ולהגיש עבודות. עם סיום התואר עוברים לסטאז', מתחילים להתמחות במשרד לעורכי דין במשך כשנה שנתיים, ורק לאחר מכן ניגשים למבחני הלשכה, שגם אליהם נדרשים ללמוד לא מעט, משמע מדובר בתקופה ארוכה ומאוד עמוסה. מכאן שאם חשבתם שעם השנים יותר קל להפוך לעורך דין מהשורה, הרי שטעות בידיכם, משמע אומנם יש כיום יותר עורכי דין, אך היו בטוחים שכל אחד מהם השקיע רבות.

הרף נשמר

שנסכם? לצד ריבוי המכללות, הביקוש עדיין גבוה, התוכן והדרישות מעולם לא הורידו את הרף ועדיין אין מקום בחוץ עבור כל הבוגרים, כך שגם כיום בשנת 2020 נדרשים להשקיע רבות, משמע מדובר בתקופה ארוכה ותובענית, אך שבו זמנית מעניקה הבטחה – משרה מכובדת לצד משכרות נאה.

נגישות