איך מתמודדים עם חרדות חברתיות במקום העבודה?

חווים חרדה או אי נוחות בעת אינטראקציה עם עמיתים לעבודה, בדיבור בפגישות או בהשתתפות באירועים הקשורים לעבודה? ייתכן שאתם מתמודדים עם חרדה חברתית. מצב שכיח זה יכול להשפיע באופן משמעותי על ביצועי העבודה שלכם ועל מערכות היחסים שלכם עם העמיתים לעבודה. בעזרת מאמר זה תוכלו להבין איך לזהות את הטריגרים ותכירו אסטרטגיות יעילות לניהול ולהתגברות עליה במקום העבודה. כך, תהיה לכם האפשרות לחוות חוויה מקצועית נוחה ומספקת יותר.

איך לזהות את הטריגרים?

הצעד הראשון בהתמודדות עם חרדה חברתית במקום העבודה הוא לזהות את הטריגרים הספציפיים הגורמים למצוקה. הינה כמה טריגרים נפוצים:

 1. מצגות או הרצאות בפני קבוצה
 2. אירועי נטוורקינג או מפגשים חברתיים
 3. פגישות עם ממונים או בעלי סמכות
 4. שיתוף פעולה עם עמיתים לעבודה בפרויקטים
 5. שיחות מזדמנות או שיחות חולין עם עמיתים ומנהלים

לאחר שזיהיתם את הטריגרים האלה, ניתן יהיה להתחיל לפתח אסטרטגיות להתמודדות והתגברות על החרדה הקשורה אליהם.

פיתוח אסטרטגיות התמודדות

ישנן אסטרטגיות התמודדות שונות שיכולות לסייע לאנשים לנהל את החרדה החברתית שלהם במקום העבודה ואת הפחד בעקבות אינטרקציות עם אנשים. חלק מאסטרטגיות אלה הן:

 • התכוננו: הכנה נאותה היא המפתח כשמדובר בניהול חרדה. אם מצגות או פגישות הן טריגר, תרגלו את החומר מראש, לבד או עם חבר או עמית אמין מהעבודה. ההכנה יכולה לעזור לבנות ביטחון ולהפחית את החרדה.
 • תרגלו נשימה: כשאתם חשים חרדה, נסו תרגילי נשימה כדי לעזור להרגיע את הגוף והנפש. שאפו, ספרו עד ארבע, עצרו את הנשימה למשך ארבע ספירות, ואז נשפו במשך ארבע ספירות. חזרו על תהליך זה מספר פעמים כדי לעזור להקל על החרדה.
 • אתגרו מחשבות שליליות: חרדה חברתית כרוכה לעיתים קרובות במחשבות שליליות על עצמכם ועל יכולותיכם. למדו לזהות ולאתגר את המחשבות האלה, ולהחליף אותן במחשבות חיוביות ומציאותיות יותר.
 • היחשפו באופן הדרגתי: חשפו בהדרגה את עצמכם למצבים הגורמים לחרדה. התחילו עם מצבים פחות מאיימים ועברו למצבים מאתגרים יותר. החשיפה ההדרגתית יכולה לעזור לכם לבנות ביטחון ולהפחית את החרדה לאורך הזמן.
 • חפשו תמיכה: פנו לחברים, בני משפחה או עמיתים לעבודה שאתם סומכים עליהם לקבלת תמיכה. שיתוף החוויות והרגשות יכול לעזור להפחית חרדה ולספק תובנות ועידוד חשובים.

בניית סביבת עבודה תומכת

מעסיקים ועמיתים לעבודה יכולים למלא תפקיד מכריע בסיוע לאנשים עם חרדה חברתית להרגיש יותר בנוח במקום העבודה. הינה כמה דרכים ליצירת סביבת עבודה תומכת:

 • עידוד תקשורת פתוחה: טפחו תרבות של תקשורת פתוחה שבה העובדים מרגישים בנוח לדון בדאגותיהם, כמו חרדה חברתית. היא יכולה להוביל להבנה טובה יותר של הנושא ולעזור ליצור סביבה מכילה ותומכת יותר.
 • מתן הכשרה: הציעו הכשרה ומשאבים שיעזרו לעובדים להבין טוב יותר חרדה חברתית וללמוד כיצד לתמוך בעמיתיהם לעבודה שעשויים להיאבק בה.
 • הצעת התאמות: מעסיקים צריכים להיות מוכנים לספק התאמות סבירות כדי לעזור לעובדים עם חרדה חברתית להצליח במקום העבודה, כמו גם לכל עובד שסובל מקשיים פיזיים או נפשיים. הן עשויות לכלול מתן זמן הכנה נוסף, הצעת סידורי עבודה גמישים או מתן גישה לתמיכה מקצועית, כגון ייעוץ או טיפול.
 • קידום הכללה וגיוון: עודדו סביבת עבודה מכילה ומגוונת שבה כל העובדים מרגישים מוערכים ומכבדים. הן יכולות לעזור להפחית תחושות של בידוד וחרדה אצל אנשים עם חרדה חברתית.

 

 

פנייה לעזרה מקצועית

במקרים מסוימים, חרדה חברתית יכולה להיות חמורה, ועזרה מקצועית היא נחוצה למקרים אלה. אם חרדה חברתית משפיעה באופן משמעותי על ביצועי העבודה והחיים האישיים, ייתכן שהגיע הזמן לשקול לפנות לסיוע של איש מקצוע בתחום בריאות הנפש. מטפלים ויועצים יכולים לספק תמיכה והדרכה יקרות ערך בפיתוח אסטרטגיות התמודדות וטיפול בגורמים הבסיסיים לחרדה חברתית.

יישום שיטות טיפול עצמי

בנוסף לשימוש באסטרטגיות התמודדות ובתמיכה מאחרים, חשוב לתת עדיפות לטיפול עצמי בהתמודדות עם חרדה חברתית במקום העבודה. תרגלו טיפולים עצמיים שיכולים לעזור להפחית חרדה ולשפר את הרווחה הכללית, כך שתוכלו להציג את הרעיונות שלכם, כמו רעיונות לימי גיבוש או הרעיונות העסקיים או הכלכליים שלכם. כמה שיטות טיפול עצמי שיש לשקול הן:

 • פעילות גופנית: עיסוק בפעילות גופנית סדירה יכול לעזור להפחית חרדה ולשפר את מצב הרוח. השתדלו לשלב לפחות חצי שעה של פעילות גופנית מתונה ברוב ימות השבוע.
 • שינה: תנו עדיפות לשינה מספקת, שכן שינה לקויה עלולה להחמיר חרדה. קבעו לוח זמנים עקבי לשינה וצרו שגרת שינה מרגיעה כדי לקדם שינה נינוחה.
 • תזונה: תזונה מאוזנת יכולה לעזור לתמוך בבריאות הנפש וברווחה הכללית. התמקדו בצריכת מגוון פירות, ירקות, חלבונים רזים ודגנים מלאים.
 • תרגולי מיינדפולנס: שילוב טכניקות מיינדפולנס, כגון מדיטציה, יוגה או תרגילי נשימה, יכול לסייע בהפחתת חרדה ולקדם תחושת רוגע גדולה יותר.
 • תחביבים ותחומי עניין: לעסוק בפעילויות מחוץ לעבודה המביאות שמחה ורוגע. רדיפה אחר תחביבים ותחומי עניין יכולה לספק הפסקה נפשית הכרחית ממצבים מעוררי חרדה במקום העבודה.

הצבת יעדים ריאליים

כשמתמודדים עם חרדה חברתית במקום העבודה, חשוב מאוד להציב יעדים ריאליים ובני השגה. חלקו מטרות גדולות למטרות קטנות יותר הניתנות לניהול ושמחו על כל התקדמות לאורך הדרך. הכירו בכך שהתגברות על חרדה חברתית היא תהליך, וחשוב להיות סבלניים עם עצמכם ולשמור על גישה חיובית.

לסיכום

חרדה חברתית יכולה להיות נושא מאתגר לניווט במקום העבודה, אך עם הכלים, האסטרטגיות והתמיכה הנכונים, ניתן להתגבר על השפעותיה ולשגשג מקצועית. באמצעות זיהוי טריגרים, פיתוח אסטרטגיות התמודדות, יצירת סביבת עבודה תומכת, פנייה לעזרה מקצועית בעת הצורך, יישום טכניקות טיפול עצמי והצבת מטרות מציאותיות, אנשים עם חרדה חברתית יכולים לשפר באופן משמעותי את חוויית העבודה שלהם ואת רווחתם הכללית.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות