רדיו ואקטיביזם חברתי: איך הרדיו משפיע על חיינו?

הרדיו הנו כלי מהותי שמאפשר להשמיע קול, להביע דעה, לצאת במחאה, להלהיב אנשים, להעיר רדומים, לעודד מובסים ובאופן כללי הרדיו הנו כלי תעמולה, ופה השאלה הגדולה היא כיצד ממנפים אותו ולאיזה כיוון מבקשים לנווט אותו, ועל כן לצד תחנות גדולות ומסחריות שבין היתר ממומנות ע"י בעלי דעה ושכוללות פרסומות מניבות, גם טוב לדעת שקיים רדיו אקטיביסטי שמבקש לנצל את הפלטפורמה לטובת הכלל – עבור הבעת מחאה, ועל כן אין כלל שאלה האם הרדיו מהווה כלי חברתי. לאור הדברים מוטב להכיר בקיומם של תשדירי רדיו שמסייעים להגשים חלומות ושמסייעים להעלות על סדר היום נושאים חברתיים, ולו בכדי לחוש שפועלים.

אוזן קשבת

מי שמחפש רדיו מעט שונה, רדיו שמדבר על הנושאים הבוערים ברמה החברתית, כלכלית, תרבותית וכדומה, מי שמחפש רדיו שמשמיע את קולו של החלש ושמעלה אפיקי פעולה לטובת הכלל, מי שמחפש רדיו שחושב מעבר ובעיקר שמעורר למחשבה ואף שמניע לעשייה, עשוי למצוא את רדיו הד כמענה ראוי, וזאת כי בין היתר הוא נמנה כאקטיביסט מוצהר. בנוסף, קיימים אפיקים נוספים, קרי "הרדיו החברתי הראשון" שהוקם ע"י עוז מזרחי. מכאן שאם גם אתם תוהים מדוע אקטיביסטים בוחרים לפעול בחזית של הרדיו? נציין שהתשובה פשוטה – כיום ידוע כמה כוח יש לרדיו, במיוחד בעידן שבו כולם מרותקים למסך כזה או אחר.

כלי להגיע לאנשים

בעידן של היום רוב האנשים באים במגע עם מסך כזה או אחר. לרבים יש נייד חכם, מחשב ביתי ועוד מכשירים מתקדמים, כאשר בין היתר ברכב תמיד מחכה רדיו ואילו תכניות רדיו ניתן לשמוע גם דרך האינטרנט. מכאן שהמידע זורם מכל עבר – רק צריך למצוא את הנתיב הרצוי לצרוך אותו. אי לכך אם פעם על מנת לארגן מחאה חברתית היה הרבה יותר קשה להגיע לאנשים, הרי שכיום המשימה הרבה יותר קלה, ופה הרדיו מחזיק בתפקיד משמעותי.

הרדיו- כלי להגיע לאנשים

שם המשחק – פשטות וישירות

מצד אחד ברדיו ניתן להשמיע דעה, אך מצד שני ברדיו לא צריך להיראות. מצד אחד ברדיו ניתן לשחרר הצהרה, אך מצד שני אנשים לא חשים שכופים עליהם מידע, וזאת כי חופש הבחירה לאיזו תחנה להאזין הרבה יותר גדול ואין שום תמונות שיוצרות פיתוי ללחוץ על כפתור כזה או אחר. מכאן שאנשים יודעים להעריך את אותה פשטות וישירות שהרדיו מציע, וזהו כלי מהותי עבור לא מעט אקטיביסטים שמבקשים להשמיע את קול צעקתם – מבלי לבלבל את קהל היעד עם צבעים, פונטים מושכים וסרטונים שרצים מול העיניים.

השפעה ניכרת

ראוי שיהיו בינינו אקטיביסטים, גם אם אנחנו לא מסכימים עם דעתם, ועל כן כה חשוב לדעת שקיים כלי נגיש שבאמצעותו ניתן להגיע לכולם. בנוסף, מחקרים מעידים שישנה השפעה ניכרת לחשיפה שמציע ראיון או פודקאסט ברדיו, ולו כי הרבה פעמים לפעולת ההקשבה יש הרבה יותר כוח מאשר לראיון בטלוויזיה שבו משולבים (אם או מבלי שנרצה בכך) מגוון אלמנטים שמסיתים את תשומת הלב. מכאן שהרדיו יעיל עבור הבעת דעה והנעת מהלכים – אתם כמאזינים כבר תבחרו האם להקשיב, למי להקשיב וכמובן כיצד להגיב.

נגישות