למה הביקוש לאזרחות אירופאית גדל?

אזרחות אירופאית

יוקר המחייה במדינת ישראל הוביל צעירים רבים להבנה כי ניתן לשפר את מצבם הכלכלי ואיכות החיים, באמצעות מעבר לחו"ל. משום כך, ניתן לראות זינוק במספר הבקשות לאזרחות אירופית בעבור צעירים אך גם למשפחות.

זינוק במספר הבקשות לאזרחות אירופאית: מגמה הולכת וגוברת

בעולם הגלובלי בו אנו חיים ניתן להעריך בצורה שקולה וטובה יותר את היתרונות הרבים המגולמים בדרכון אירופי. למעשה, הדור הצעיר הבין כי יוקר המחייה בישראל כמו גם העובדה כי רבים נתקלים בקשיים משמעותיים מבחינת איכות החיים והחלום ההולך ומתרחק של דירה בבעלותו, הובילה לגידול משמעותי בבקשות לאזרחות אירופית, בעיקר במדינות כמו פורטוגל, גרמניה ופולין. לא ניתן להתעלם מכך כי מדובר במגמה הולכת וגוברת. ע"פ הערכות, מעל לחצי מיליון ישראלים כבר מחזיקים בדרכון זר, ועשרות אלפים בוחנים אפשרות לקבלת אזרחות אירופאית. אז מה הופך את הדרכון האירופי לנחשק כל כך? ובכן, לא מעט סיבות.

מה הופך את הדרכון האירופי לנחשק?

ראשית כל, האפשרויות אשר עומדות בפני הישראלים בחו"ל הן רחבות, בעיקר בכל הקשור לאיכות החיים. קצב החיים הרצחני במדינת ישראל כמו גם החרדה ההולכת וגוברת כתוצאה מהמצב הכלכלי והמדיני מושתקים באירופה אשר נחשבת לרגועה, שקטה וללא אירועים חריגים – למעט אירועים ביטחוניים אשר הולכים וגוברים בשנים האחרונות. בנוסף, יוקר המחייה מהווה גם הוא יתרון עצום בעבור מחזיקי דרכון זר. כידוע, משפחה בישראל מוציאה כ 10,000 ₪ בממוצע ואילו צעירים מוציאים לא מעט כסף בעבור מזון, בילוי ורכב. ביחס למחירים הגבוהים בישראל, מדינות רבות באירופה מאפשרות לחסוך במגוון בתחומים, כולל תחום הדיור. כך לדוגמא, בפולין ניתן לרכוש דירה בפחות מחצי מיליון שקל, ואילו בברלין ניתן להשכיר דירה במחיר מפוקח מטעם הממשלה כאשר מאוד קשה לקנות בית בישראל. גם במוצרים בסיסים ניתן לראות פער אדיר בין המחירים באירופה לבין המחירים בישראל, ולכן רבים מבקשים לקבל דרכון זר דרך חברות מקצועיות אשר גוברות אלפי שקלים בעבור התהליך.

מדיניות מקלה לצורך הוצאה של דרכון זר

פורטוגל מובילה בדירוג המדינות המבוקשות להוצאה של דרכון זר, וזאת בשל מדיניות מקלה אשר מאפשרת לישראלים אשר מוכיחים כי בני משפחתם היו חלק מאנוסי ספרד ופורטוגל. מדובר בתהליך קל יחסית ביחס למדינות אחרות באירופה, אולם חשוב לשאול את השאלה הבאה – האם איכות החיים ויוקר המחייה אכן טובים יותר באירופה? אין לשכוח כי בשנים האחרונות החלו לגלות כלפי יהודים גילוי גזענות ואלימות, במדינות כמו צרפת, הולנד ואנגליה. לכן, על אף היתרונות חשוב לזכור כי בריחת צעירים כמו גם משפחות אל מעבר לים עשויה להוביל לקרע עצום בין תחושת הישראליות לבין הרצון לחיות עם בני המשפחה כאן בישראל, על אף הקשיים ויוקר המחייה אשר גורם לרבים לחשוב כי עדיף לחיות באירופה, מאשר בישראל.

נגישות